Reklam Alanı
Ram 0

DRAM ve NAND yongalarında fiyatlar düşmek bilmiyor: %20 artış kapıda!


Geçtiğimiz yıl DRAM yongalarında yaşanan stok sıkıntısı sonucunda DRAM fiyatlarında ciddi artış gözlemlenmişti. Ardından bu yıl sonu gibi üretim hacimlerinde artış beklenmesiyle yeni yıla büyük bir ümitle girmiştik. Görünen o ki fiyat düşüşü bu yıl da gerçekleşmeyecek.
  Tayvanlı silikon üreticisi GlobalWafers’a göre içerisinde bulunduğumuz 2018 yılında DRAM ve NAND yonga fiyatlarında %20 artış gerçekleşecek. Gelen rapora göre yaşanacak artışın sebebi çoğunlukla kullandığımız yonga türü olan 300 mm’lik silikon devrelerdeki stok sıkıntısı sebebiyle olacak. Dolayısıyla RAM, SSD, CPU ve GPU (neredeyse başka dahili bileşen kalmadı) fiyatlarında direk olarak etkinin hissedilmesi bekleniyor. Hatta Japon üretici SUMCO fiyatlandırmalarını gelen raporu destekler nitelikte güncellemiş bile.  

Fiyat düşüşü başka bahara kaldı

 Bununla birlikte GlobalWafers üretim hacmini %7 oranında arttıracağını da duyurdu fakat bu, pazardaki talebi karşılamayacak gibi görünüyor. Son olarak üreticinin etkisinin uzun vadede hissedilmesi beklenen başka üretim kapasitesi artışlarını da planlandığını olumlu bir detay olarak belirtelim. Umarız ilerleyen günlerde yüz güldürücü haberleri sizlere aktarabiliriz. Kaynakhttps://overclock3d.net/news/misc_hardware/silicon_wafer_maker_plan_20_price_increase_for_2018/1

{blogmekani}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir