Reklam Alanı
İşlemci 0

AMD çeyrek dönemde gelirleri yüzde 40 arttırdı

Hem işlemci hem de grafik kartı sektöründe mücadele eden tek firma konumundaki AMD kötü günleri geride bırakmışa benziyor. Geçen yıl son çeyreğinde başlayan olumlu hava bu yıl da devam ediyor.

AMD ne kadar kar etti?

Yılın ilk çeyrek raporuna göre AMD; 1.65 milyar dolar gelir elde ederken yıl bazında yüzde 40, çeyrek bazda ise yüzde 23 artış yaşadı. Faaliyet karı ise 81 milyon dolar oldu. Geçen yıl bu rakam 33 milyon dolar zarar şeklindeydi.

AMD’nin yüzünü güldüren 3 önemli silahı var. Bunlar sunucu tarafında EPYC işlemciler, masaüstü tarafında Ryzen işlemciler ve grafik tarafında da Vega ekran kartları. Elbette kripto para madenciliğinin katkısı da unutulmamalı. Bu üçlünün geliri 1.12 milyar dolara yaklaştı.

Diğer taraftan kurumsal, entegre ve yarı özelleştirilmiş yonga bölümleri toplamda 532 milyon dolar ile düşüş yaşadı. Konsol satışlarının bu dönemde mevsimsel azalma yaşadığı belirtiliyor.

Sonraki çeyrek dönem için de AMD’nin beklentileri yüksek. 1.72 milyon dolar ile hem yıl bazında hem de çeyrek bazda artış yaşanacağı öngörülüyor. Yeni Ryzen 2 işlemciler ve RX 500X ekran kartları yavaş yavaş firmayı sırtlamaya başlayacak.

Kaynakhttp://www.guru3d.com/news-story/amd-reports-first-quarter-2018-financial-resultsrevenue-up-40.html

{blogmekani}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir