Home » kasa » PC satışları yıllar sonra ilk kez yükseldi

PC satışları yıllar sonra ilk kez yükseldi

2011 yılı sonlarından itibaren büyük bir durgunluğa giren PC pazarı halen ölü toprağını üzerinden atabilmiş değil ancak umut verici gelişmeler var. İlk kez satışlar yıl bazında artış gösterdi.

 

2017 önemli bir yıl oldu

 

Tatil döneminin de etkisiyle geçen yıl son çeyrekte 70.5 milyon bilgisayar satıldı ve yıl bazında yüzde 0.7 artış elde edildi. Çok küçük bir miktar olsa da daha önceki 1.7 düşüş tahminlerine göre oldukça iyi sayılabilir.

 

Pazarın yeni lideri HP, önceki lider Lenovo ile arasındaki farkı giderek açıyor. Firma son çeyrekte 16.5 milyon PC satışı yaparak yıl bazında yüzde 8 artış gösterdi. Lenovo ise 15.7 milyon satış ile düz bir çizgi izledi.

 

Üçüncü sırada Dell yine düz bir çizgi ile 11 milyon bilgisayar sattı. Apple ise yüzde 7 artışla 5.7 milyon Mac satışı yaptı. Asus ve Acer ise son çeyreğin en büyük kayıp yaşayan iki firması oldu.

 

2017 geneline bakacak olursak PC pazarı yüzde 0.2 civarında düşüş kaydetti. HP, Apple ve Dell yıl genelinde satışlarını arttıran firmalar oldular. Lenovo, Asus ve Acer ise yılı ekside kapattı.

 

PC pazarının halen çıkışa geçememesinin en önemli faktörleri akıllı telefon ve tablet pazarının kullanıcı çalmaya devam etmesi. Pek çok işini mobil cihazlarında halledebilen kullanıcılar bu yüzden bilgisayarlarını yenileme konusuna çok sıcak bakmıyor. Diğer taraftan oyuncu donanımları pazarı yükselişe devam ediyor ne var ki Asus ve MSI pazarın yüzde 50’sine hakim durumda. Diğer markalara ise çok az bir hareket alanı kalıyor. 

   Kaynakhttps://www.idc.com/getdoc.jsp?containerId=prUS43495918

Kaynak : https://www.donanimhaber.com/kasa/haberleri/PC-satislari-yillar-sonra-ilk-kez-yukseldi.htm

About admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.Gerekli alanlar işaretlendi *

*

10 + 14 =