Home » İşlemci » Skylake sonrası için Intel’in yaması dağıtıma hazır

Skylake sonrası için Intel’in yaması dağıtıma hazır

Geçen ay yonga dünyasını sarsan Meltdown ve Spectre açıklarının etkisi halen devam ediyor. Açıkların potansiyel tehditleri kadar geliştirilen yamaların problemli olması da ayrı bir gündem konusuydu. Intel problemi gidermiş görünüyor.

 

Yamanın yaması

 

Spectre açığı için geçtiğimiz haftalarda yayınladığı yama problemli çıkan ve kurulmaması tavsiye edilen Intel, çalışmalarını tamamladı. Problemli yamanın düzeltildiği ve dağıtıma başladığı duyuruldu.

 

Yeni güncelleme Skylake, Kaby Lake, Coffee Lake, Skylake-X ve Kaby Lake-X serisi işlemcileri kapsıyor. Güncelleme sistem ve anakart üreticilerine gönderilmiş durumda. Top artık bundan sonra BIOS güncellemesi ile yeni yamayı verecek olan bileşen üreticilerinde. Üreticiler yamayı ne kadar erken verirse kullanıcılar da o kadar rahat bir nefes alacak.

 

Ortaya çıkan açıkların bilindiği ve buna rağmen tüketicilerin mağdur edildiği iddiasıyla bugüne kadar 32 dava açılan Intel bir yandan bunlarla da mücadele ediyor. Diğer taraftan Skylake öncesindeki işlemciler için henüz bir yama mevcut değil. Beta sürecine devam eden yamanın ne zaman yayınlanacağı açıklanmadı.

  Kaynakhttp://www.tomshardware.co.uk/spectre-fix-skylake-kaby-lake-coffee-lake,news-57938.html

Kaynak : https://www.donanimhaber.com/islemci/haberleri/Skylake-sonrasi-icin-intelin-yamasi-dagitima-hazir.htm

About admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.Gerekli alanlar işaretlendi *

*

17 − eight =