İşlemci açıkları, satın alma tercihinizi etkiledi mi? [Anket #3]

3
0
PAYLAŞ

2018 yılının başlaması ile birlikte işlemci dünyası büyük bir şokla çalkalanmış, işlemcilerde Meltdown ve Spectre açıkları ortaya çıkmıştı. Meltdown, sadece Intel işlemcileri etkilerken Spectre açığı tüm ARM ve x86 mimarili işlemcileri etkiledi. 2018’in birinci çeyreği geride kaldı ve mimari bazda koruma sağlayan bir çözüm getirilemedi.

Bu açıklardan etkilenen işlemciler için işletim sistemleri ve donanım üreticileri yamalar yayınladı. Meltdown açıklarını kapatmak için yayınlanan yamalar, Intel işlemcilerde ciddi performans kaybına neden oldu. Performansı düşen kullanıcılar, Intel’e tepki gösterdi. Zira Intel, Meltdown açığını bildiği halde işlemcileri piyasaya sürmüş.

 

Meltdown, Intel’in başına bela oldu. Şirketin hisselerinde büyük düşüş yaşandı. Yeni üretilecek işlemcilerin silikon seviyesinde güvenlik sağlaması için tasarımda değişikliğe gidildi. Ek maliyetler ortaya çıktı.

 

Siz ne düşünüyorsunuz?

Meltdown ve Spectre’nin ardından firmaların sergilediği duruş ve yaptığı itiraflar, kullanıcıların işlemci satın alma tercihini etkiledi. Tüm bu olaylar, işlemci satın alım tercihinizi ne yönde etkiledi? AMD ve Intel’in sergilediği duruş hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kaynak : https://www.donanimhaber.com/islemci/haberleri/islemci-aciklari-satin-alma-tercihinizi-etkiledi-mi-Anket-3.htm

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here