Home » İşlemci » AMD Vega grafikli el konsolu ile tanışın

AMD Vega grafikli el konsolu ile tanışın

Son dönemde Windows 10 bilgisayar konfigürasyonunu el konsoluna sığdırarak taşınabilir AAA oyun tecrübesi vadeden projeleri sıkça görmeye başladık. Atom işlemcili GPD Win projesinin başarısından sonra GPD Win 2 projesi de rekor bir bağışa imza atmak üzere. Smach Z ise ortalığı toza dumana katabilir.

 

Smach Z neler sunuyor?

 

İlk olarak 2016 yılında Kickstarter üzerinde destek arayan Smach Z o dönem 4 çekirdekli AMD Falcon işlemcisi ve Radeon R7 grafik birimi ile Linux üzerinde akıcı Steam oyunları vadediyordu.

 

Proje üzerinde biraz daha çalışmaya karar veren ekip yaklaşık 2 yıl süren bir gecikmenin ardından bekleyenleri pişman etmeyecek bir donanım ile yeniden sahneye çıktı. Bu kez AMD Vega grafiklerle.

 

Smach Z sağ ve sol tarafında kontrol tuşları olan bir dokunmatik ekrandan oluşuyor. GPD serisinin aksine klavyesi yok ve yekpare bir kontrolcü tasarımında. Bu bakımdan Windows 10 bilgisayarı olarak kullanmak biraz zorlayabilir.

 

Konsol AMD’nin henüz duyurduğu entegre Ryzen V1000 APU’larına yer veriyor. Ryzen Embedded V1605B yongasını kullanan modelde 4 çekirdekli bir Ryzen işlemci ve Vega 8 grafik birimi yer alıyor. 6 inçlik dokunmatik ekran ise Full HD çözünürlüğe sahip.

 

Standart versiyonda 4GB DDR4 RAM, 64GB SSD yer alırken Pro sürümde ise 8GB DDR4 RAM ve 128GB SSD ile 5MP çözünürlüğünde bir de kamera mevcut. Bunun haricinde WiFi N, Bluetooth 4.0, USB Tip-C, USB Tip-A, microUSB, DisplayPort şeklinde ortak bağlantılar belirlenmiş.

 

Girişim ayrıca benchmark testlerinde elde ettiği sonuçları da paylaşmış. Pek çok popüler oyunda 60 FPS seviyesi görülebiliyor. Bu da oyuncuların ilgisini çekecektir.

The Witcher 3 (720p orta seviye) ~ 40 FPSAlien: Isolation (1080p düşük seviye) ~ 50 FPSGTA 5 (720p normal seviye) ~ 60 FPSLeague of Legends (1080p yüksek seviye) ~ 60 FPSRocket League (1080p normal seviye) ~ 60 FPSDark Souls 3 (720p düşük seviye) ~ 40 FPS  Ekran kartı bulabilmenin oldukça zorlaştığı bu dönemde Smach Z ilgi görebilir. Konsol ay ortasında 699$ başlangıç etiketi ile piyasaya sürülecek.  Kaynakhttps://wccftech.com/smach-z-most-powerful-handheld-ever/

Kaynak : https://www.donanimhaber.com/islemci/haberleri/AMD-Vega-grafikli-el-konsolu-ile-tanisin.htm

About admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.Gerekli alanlar işaretlendi *

*

eleven + eleven =