Home » İşlemci » AMD Ryzen 2 serisi yüzde 30’a varan performans artışı ile geliyor

AMD Ryzen 2 serisi yüzde 30’a varan performans artışı ile geliyor

AMD’nin geçen yıl fırtınalar estiren işlemci ailesi Ryzen’ı biraz daha elden geçirerek yeni bir üretim süreci ile piyasaya süreceği Ryzen 2 serisi bekleyenleri mutlu edecek gibi görünüyor. İlk testler oldukça umut verici.

 

Ryzen 5 2600 işlemcisi özellikleri

 

Firmanın Zen+ olarak adlandırdığı yeni seri performans ve enerji verimliliği anlamında elde geçirildi. Ayrıca 12nm üretim sürecinin de etkisiyle bu iki unsur daha da geliştirildi. Yeni seri aynı ısıl tasarım gücünde daha yüksek saat frekanslarına ulaşabiliyor. Yeni seri Ryzen 2 veya Ryzen 2000 şeklinde adlandırılacak.

 

İnternete düşen testlerde yeni nesil Ryzen 5 2600 işlemcisi görülüyor. Tek çekirdekte 4269 puan alan işlemci çok çekirdekte ise 20102 puana kadar çıkıyor. Ryzen 5 1600 işlemcisine göre yüzde 15 ve yüzde 31 civarında performans artışı mevcut.

 

İşlemcinin gündeme gelen saat frekansları 3.4GHz ve 3.8GHz iken 16MB Seviye 3 ön bellek değeri mevcut. Isıl tasarım gücü yine 65W seviyesinde. Yani enerji tüketimi değişmeden hızlarda yüzde 6’ya kadar artış yaşanıyor.

 

Sızdırılan işlemci test anakartında tespit edilmiş yani muhtemelen bir mühendislik örneği. Nihai sürümde bu oranlar değişecektir ancak şimdiden yüzde 15-30 arasında bir artış gerçekten kayda değer.

 

AMD ilk Ryzen 2000 örneklerini Nisan ayında tanıtacak. Muhtemelen tanıtılacak ilk modeller Ryzen 7 serisine ait olacak. Hali hazırda çok beğenilen bu seri üzerine bir de performans artışı eklendiğinde çıtayı bir hayli yükseltecektir.

  Kaynakhttps://wccftech.com/amd-ryzen-5-2600-pinnacle-ridge-cpu-performance-leak/

Kaynak : https://www.donanimhaber.com/islemci/haberleri/AMD-Ryzen-2-serisi-yuzde-30a-varan-performans-artisi-ile-geliyor.htm

About admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.Gerekli alanlar işaretlendi *

*

eleven − eleven =