Home » Anakart » Intel Z390 çipseti yaz aylarında geliyor

Intel Z390 çipseti yaz aylarında geliyor

İşlemci pazarında son yıllardaki en hareketli dönemleri yaşıyoruz. Sektörün iki büyük devi Intel ve AMD, ardı ardına hamleler yaparak paylarını arttırmaya çalışıyor. Gelecek yıl aynı tempo devam edecek.

 

Intel Z390 neler sunuyor?

 

Bu yıl Ryzen işlemci ailesi ile Intel’e soğuk terler döktüren AMD, gelecek yıl daha gelişmiş 12nm sürecinde geliştirdiği Zen 2 mimarisini piyasaya çıkaracak. Intel ise Coffee Lake serisinde 8 çekirdekli işlemcilerini duyurmaya hazırlanıyor.

 

Hali hazırda 4 ve 6 çekirdek olarak piyasaya sürülen Coffee Lake S serisi 6 tane işlemci modeli mevcut. Gelecek yıl ortalarına doğru ise serinin genişlemesi bekleniyor. 4 ve 6 çekirdekli işlemciler yanında 8 çekirdekli işlemciler de olacak.

 

Intel yeni işlemcilerin yanında Z390 çipsetini de hazırlıyor. SiSoftware veri tabanında ortaya çıkan SuperMicro markalı bir anakartta Intel Z390 çipseti mevcut. Veri tabanına anakarttaki işlemci yansımadığı için muhtemelen henüz mühendislik örneği bir kart söz konusu.

 

Z370 çipsetinden farklı olarak Z390 çipsetinin 8 çekirdekli yeni işlemciler için tasarlandığını söyleyebiliriz. Ayrıca çipsetin 5Gbit Ethernet desteği ile yüksek hız imkanı sunacağı belirtiliyor. Intel Z390 çipsetinin en erken Computex 2018 fuarında tanıtılması bekleniyor. İlk anakart örnekleri de fuarda görücüye çıkacak. Sonrasında ise anakart satışları başlayacak ve yeni Coffe Lake-S işlemciler de aynı paralelde piyasaya sürülecek. 

   Kaynakhttps://www.tweaktown.com/news/59851/intels-next-gen-z390-ready-coffee-lake-1h-2018/index.html

Kaynak : https://www.donanimhaber.com/anakart/haberleri/intel-Z390-cipseti-yaz-aylarinda-geliyor.htm

About admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.Gerekli alanlar işaretlendi *

*

4 × two =